The resistance of an ammeter is 13Ω and its scale is graduated for a current

The resistance of an ammeter is 13Ω and its scale is graduated for a current upto 100 amps. After an additional shunt has been connected to this ammeter it becomes possible to measure currents upto 750 amperes by this meter. The value of shunt-resistance is

Options

(a) 2Ω
(b) 0.2Ω
(c) 2 kΩ
(d) 20Ω

Correct Answer:

2Ω

Explanation:

We know, I / Is = 1 + G / S
750 / 100 = 1 + 13/S
S = 2Ω

admin:

Related Questions

  1. Calculate the charge on equivalent capacitance of the conbination shown in figure
  2. In one dimensionsal motion,instantaneous speed v statisfies 0⦤v⦤vₒ
  3. A ball is thrown vertically downwards from a height of 20 m with an initially
  4. A cycle wheel of radius 4 m completes one revolution in two seconds. Then acceleration
  5. A parallel plate capacitor as a uniform electric field E in the space between the plates