Three capacitors of capacitances 3 μF, 10 μF and 15 μF are connected in series

Three capacitors of capacitances 3 μF, 10 μF and 15 μF are connected in series to a voltage source of 100V. The charge on 15 μF is

Options

(a) 500 μC
(b) 100 μC
(c) 200 μC
(d) 280 μC

Correct Answer:

200 μC

Explanation:

Equivalent capacitance = C

1/C = 1/3 + 1/10 + 1/15 = (10 + 3 + 2) / 30 = 15 / 30 = 1 / 2

⇒ C = 2 μF

Charge through each capacitor is same as they are joined in series.

Q = CV = 2 × 100 = 200 μC

admin:

Related Questions

  1. The electron drift speed is small and the change of the electron is also small
  2. An avarage induced e.m.f. of 1 V appears in a coil when the current in it is changed
  3. A transformer of 100% efficiency has 200 turns in the primary coil and 40000 turns
  4. A beam of light contains two wavelengths 6500Å and 5200Å.
  5. A ball of mass 2 kg and another of mass 4 kg are dropped together from