The work function of sodium is 2.3 eV. The threshold wavelength of sodium will be

The work function of sodium is 2.3 eV. The threshold wavelength of sodium will be

Options

(a) 5380 Å
(b) 2900 Å
(c) 2500 Å
(d) 2000 Å

Correct Answer:

5380 Å

Explanation:

Work function = W₀

Wavelength = λ₀ = 12375 eV Å/ 2.3 eV = 5380 Å

Therefore, λ₀ = 5380 Å

admin:

Related Questions

  1. The number of possible natural oscilations of air column in a pipe closed
  2. If the dipole moment of a short bar magnet is 1.25 A-m², the magnetic field on its
  3. A particle moves in a straight line with a constant acceleration
  4. Penetrating power of X-rays does not depend on
  5. The time period of a mass suspended from a spring is T. If the spring is cut into four