The voltage of an a.c.supply varies with time (t) as V=120 sin 100 πt the maximum voltage

The voltage of an a.c.supply varies with time (t) as V=120 sin 100 πt cos 100 πt the maximum voltage and frequency are respectively

Options

(a) 120 V and 100 Hz
(b) 120√2 v and 100 Hz
(c) 60 V and 200 Hz
(d) 60 V and 100 Hz

Correct Answer:

60 V and 100 Hz

Explanation:

V = 120 sin 100 πt cos 100 πt

= 60 × 2 sin 100 πt cos 100 πt

= 60 × sin 200 πt

V(max) = 60 V

ω = 200 π

⇒ 2πf = 200 π

⇒ f = 100 Hz

⇒ 60 V and 100 Hz

admin:

Related Questions

  1. A proton and helium nucleus are shot into a magnetic field at right angles to the field
  2. A 1kg stone at the end of 1 m long string is whirled in a vertical circle at constant speed
  3. A nucleus ᴢXᴬ emits an α- particle with velocity v. The recoil speed of the daughter
  4. A particle is dropped from a building. It takes 4 sec for the particle to reach the ground
  5. Which of the following quantities has units but not dimensions