The velocity of a particle at an instant is 10 ms⁻¹.After 3 s its velocity will become

The velocity of a particle at an instant is 10 ms⁻¹.After 3 s its velocity will become 16 ms⁻¹.The velocity at 2 s before the given instant, will be

Options

(a) 6 ms⁻¹
(b) 4 ms⁻¹
(c) 2 ms⁻¹
(d) 1 ms⁻¹

Correct Answer:

6 ms⁻¹

Explanation:

Given: v=16 ms⁻¹;u=10 ms⁻¹;t= 3s; a=?
v=u+at
16=10+a(3)
3a=16-10⇒3a=6⇒a=2 ms⁻²
before 2 s,⇒10=u+2×2⇒u=6 ms⁻¹.

admin:

Related Questions

  1. A heavy stone hanging from a massless string of length 15 m is projected
  2. A car sounding a horn of frequency 100 Hz passes an observer. The ratio
  3. If n₁, n₂ and n₃ are the fundamental frequencies of three segments into which a string
  4. The electric field associated with an e.m. wave in vacuum is given by
  5. A particle is dropped from a building. It takes 4 sec for the particle to reach the ground