The velocity of a particle at an instant is 10 ms⁻¹.After 3 s its velocity will become

The velocity of a particle at an instant is 10 ms⁻¹.After 3 s its velocity will become 16 ms⁻¹.The velocity at 2 s before the given instant, will be

Options

(a) 6 ms⁻¹
(b) 4 ms⁻¹
(c) 2 ms⁻¹
(d) 1 ms⁻¹

Correct Answer:

6 ms⁻¹

Explanation:

Given: v=16 ms⁻¹;u=10 ms⁻¹;t= 3s; a=?
v=u+at
16=10+a(3)
3a=16-10⇒3a=6⇒a=2 ms⁻²
before 2 s,⇒10=u+2×2⇒u=6 ms⁻¹.

admin:

Related Questions

  1. The wavelength of first line of Balmer series is 6563Å. The wavelength of first line
  2. The dimensions of latent heat are
  3. The magnetic field at the centre of a circular coil carrying current I ampere is B.
  4. In a nuclear reactor, the number of U²³⁵ nuclei undergoing fissions per second
  5. A body starts from rest, what is the ratio of the distance travelled by the body