The surface tension of soap solution is 0.03 N/m. The work done in blowing to form a soap

The surface tension of soap solution is 0.03 N/m. The work done in blowing to form a soap bubble of surface area 40 cm², in joules is

Options

(a) 1.2×10⁻⁴
(b) 2.4×10⁻⁴
(c) 12×10⁻⁴
(d) 24×10⁻⁴

Correct Answer:

2.4×10⁻⁴

Explanation:

Given: Surface tension of a soap solution,
T = 0.03 N/m
Surface area, A = 40 cm² = 40 x 10⁻⁴ m²
Since the soap has two surfaces,
.·. Work done, W = T x 24
= 0.03 x 2 40 x 10⁻⁴ = 2.4 x 10⁻⁴J

admin:

Related Questions

  1. A mixture consists of two radioactive materials A₁ and A₂ with half lives of 20s
  2. In a diffraction pattern due to a singleslit of width a, the first minimum is observed
  3. The ionisation potential of hydrogen-atom is -13.6 eV. An electron in the groundstate
  4. The voltage gain of an amplifier with 9% negative feedback is 10.
  5. The value of coefficient of volume expansion of glycerin is 5 x 10⁻⁴ k⁻¹.