The standard heat of formation of carbon disulphide (l) given that the standard

The Standard Heat Of Formation Of Carbon Disulphide L Given Chemistry QuestionThe Standard Heat Of Formation Of Carbon Disulphide L Given Chemistry Question

The standard heat of formation of carbon disulphide (l) given that the standard heat of combustion of carbon(s) , sulphur(s) and carbon disulphide(l) are -393.3, -293.72 and -1108.76 kJ mol⁻¹ respectively is

Options

(a) 128.02 kJ mol⁻¹
(b) 12.802 kJ mol⁻¹
(c) -128.02 kJ mol⁻¹
(d) -12.802 kJ mol⁻¹

Correct Answer:

128.02 kJ mol⁻¹

Explanation:

(i) C(s) + O₂(g) → CO₂(g); ΔH₁ = -393.3 kJ.
(ii) S(s) + O₂(g) → SO₂(g); ΔH₂ = -293.72 kJ.
(iii) CS₂(l) + 3O₂(g) → CO₂ + 2SO₂ ; ΔH₃ = -1108.76 kJ.
On adding (i) and (ii) and subtracting (iii), we get,
C(s) + 2S(s) → CS₂(g), ΔH = -393.3 + 2 (-293.72) + 1108.76 = +128.02 kJ mol⁻¹.

AddThis Website Tools
admin:

Related Questions

  1. Which of the following is used as refrigerant
  2. Treatment of a mixture of CH₃Cl and C₂H₅Cl with sodium in dry ether can generat
  3. One gram mole of a gas at NTP occupies 22.4 L.This facts was derived from
  4. In Lassaigne’s test red colour precipitate is obtained which is due to formation
  5. The spin only magnetic moment of [CrF₆]⁴⁻ (atomic number for Cr is 24) is