The values of heat of formation of SO₂ and SO₃ are -298.2 kJ and -98.2 kJ.

The values of heat of formation of SO₂ and SO₃ are -298.2 kJ and -98.2 kJ. The heat of formation of this reaction will be SO₂ + (1/2)O₂ → SO₃

Options

(a) 200 kJ
(b) -356.2 kJ
(c) -200 kJ
(d) -396.2 kJ

Correct Answer:

200 kJ

Explanation:

Values of heat formation of SO₂ = -298.2 kJ and that of SO₃ = -98.2 kJ.
Therefore S(s) + O₂(g) → SO₂(g) , ΔH = -298.2 kJ ..(i)
and S(s) + (3/2)O₂(g) → SO₃(g), ΔH = -98.2 kJ ..(ii)
Subtracting equation, (i) from (ii), we get,
SO₂ + 1/2O₂ → SO₃. ΔH = -98.2 – (-298.2) = 200 kJ.

admin:

Related Questions

  1. The process associated with sodium carbonate manufacture is known as….process
  2. Which of the following C-H bonds has lowest bond dissociation energy
  3. Number of chloride ions around a single sodium ion in NaCl crystal is
  4. The extra amount of energy, which the molecules of the reactants have to absorb
  5. Reaction of nitrous acid with aliphatic primary amine will give