The rate constant of the reaction A → B is 0.6 ˣ 10⁻³ mol per second.

The rate constant of the reaction A → B is 0.6 ˣ 10⁻³ mol per second. If the concentration of A is 5 M, then concentration of B after 20 minutes is

Options

(a) 3.60 M
(b) 0.36 M
(c) 0.72 M
(d) 1.08 M

Correct Answer:

0.72 M

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

View Comments (2)

  • Reaction is of zero order as the unit of rate constant is mol L⁻¹ S⁻¹
    .·. Concentration of B =k × t =0.6×10⁻³ × 20 × 60 = 0.72 M

  • Let at time t=0 (A)= a and (B)=0
    At time t=(20*60)sec (A)= (a-x) and (B)=x then
    For 1st order reaction
    (A') =(A) - kt
    : a-x = a - 0.6*10-3*20*60
    Solving it will give
    X= 0.72 M

Related Questions

  1. Four diatomic species are listed below. Identilfy the correct order in which
  2. Which of the following is used for inducing sleep
  3. Which of the following will exhibit maximum ionic conductivity?
  4. The amount of copper deposited by one Faraday current will be maximum in an
  5. The fractional distillation is used in