The phase difference between two points seperated by 0.8 m in a wave of frequency

The phase difference between two points seperated by 0.8 m in a wave of frequency 120 Hz is 0.5 π. The wave velocity is

Options

(a) 144 m/s
(b) 256 m/s
(c) 384 m/s
(d) 720 m/s

Correct Answer:

384 m/s

Explanation:

Phase difference = 2π/λ × Path difference
0.5π = 2π/λ × 0.8 m or λ = (2π × 0.8 m) / 0.5π = 3.2 m
Velocity v = frequency (ʋ) × Wavelength (λ)
= 120 Hz × 3.2 m = 384 m/s.

admin:

Related Questions

  1. A parallel beam of fast moving electrons is incident normally on a narrow slit.
  2. If a body is rolling on the surface, its total energy will be
  3. Order of e/m ratio of proton, α-particle and electron is
  4. Curie temperature above which
  5. The angular velocity of a wheel increases from 100 rps to 300 rps in 10 seconds.