The number of photons of wavelength of 540 nm emitted per second by an electric bulb

The number of photons of wavelength of 540 nm emitted per second by an electric bulb of power 100 W is (given h=6×10⁻³⁴ J-s)

Options

(a) 100
(b) 1000
(c) 3×10²⁰
(d) 3×10¹⁸

Correct Answer:

3×10²⁰

Explanation:

Power = nhc / ( × t)

⇒ 100 = [n × (6 × 10⁻³⁴) × (3 × 10⁸)] / (540 × 10⁹ × 1)

⇒ n × 18 × 10⁻²⁶ / 540 × 10⁻⁹ = 100

⇒ n = 100 × 540 × 10⁻⁹ / 18 × 10⁻²⁶ = 3 x 10²⁰

admin:

Related Questions

  1. In insulators (CB is Conduction Band and VB is Valence Band)
  2. Frequency of stretched string will increase by
  3. In semiconductor at a room temperature
  4. If sound wave travel from air to water, which of the following remains unchanged?
  5. Pure Si at 500 K has equal number of electron (nₑ) and hole (nₕ) concentrations