The internal energy change in a system that has absorbed 2 kcals of heat

The internal energy change in a system that has absorbed 2 kcals of heat and done 500J of work is:

Options

(a) 6400 J
(b) 5400 J
(c) 7900 J
(d) 8900 J

Correct Answer:

7900 J

Explanation:

According to first law of thermodynamics Q = ∆U + W
∆U = Q – W = 2 x 4.2 x 1000 – 500 = 8400 – 500 = 7900 J

admin:

Related Questions

  1. The output of OR gate is 1(one)
  2. An electric kettle has two heating elements. One brings it to boil in ten minutes
  3. Lumen is the unit of
  4. A ballon rises from rest with a constant acceleration g/8. A stone is released
  5. A thin equiconvex lens of refractive index 3/2 and radius of curvature 30 cm