The half life of a radioactive isotope ‘X’ is 20 years. It decays to another element Y

The half life of a radioactive isotope ‘X’ is 20 years. It decays to another element ‘Y’ which is stable. The two elements ‘X’ and ‘Y’ were found to be in the ratio of 1 : 7 in a sample of a the given rock. The age of the rock is estimated to be

Options

(a) 60 years
(b) 80 years
(c) 100 years
(d) 40 years

Correct Answer:

60 years

Explanation:

The value of x is 1/8
= x₀/8 = x₀/2³ ⇒ t = 3t = 3 x 20 = 60 yrs
Hence the estimated age of rock is 60 yrs.

admin:

Related Questions

  1. A solid which is transparent to visible light and whose conductivity increases
  2. A certain current on passing through a galvanometer produces a deflection
  3. Assertion(A) :The change in kinetic energy of a particle is equal to the work done
  4. A wheel has angular acceleration of 3.0 rad/sec² and an initial angular speed
  5. The area of cross-section of a steel wire (Y=2.0×10¹¹ N/m²) is 0.1 cm².