The gas molecules have r.m.s. velocity of its molecules as 1000 m/s

The gas molecules have r.m.s. velocity of its molecules as 1000 m/s. What is its average velocity

Options

(a) 546 m/s
(b) 921.58 m/s
(c) 1012 m/s
(d) 960 m/s

Correct Answer:

921.58 m/s

Explanation:

r.m.s. velocity = 1000 m/s.
r.m.s. velocity is related with average velocity as r.m.s. velocity: average velocity :: 1.224 : 1.128.
.·. Average velocity = 1.128 x 1000 / 1.224 = 921.568 m/s.

admin:

Related Questions

  1. A certain current liberated 0.504 g of hydrogen in 2 hours. How many grams
  2. Which of the following depends on the path followed
  3. The recycling of plastic is done by
  4. When chlorine water is exposed to sunlight, the colour change that occurs is
  5. Which of the following carbonates is the most stable?