A certain mass of gas occupies a volume of 300 c.c. at 27⁰C and 620 mm pressure

A certain mass of gas occupies a volume of 300 c.c. at 27⁰C and 620 mm pressure.The volume of this gas at 47⁰C and 640 mm pressure will be

Options

(a) 400 c.c.
(b) 350 c.c.
(c) 310 c.c.
(d) 510 c.c.

Correct Answer:

310 c.c.

Explanation:

V₁ = 300 cc, V₂ = ?, P₁ = 620 mm , P₂ = 640 mm. T₁ = 27 + 273 = 300 K, T₂ = 47 + 273 = 320. From the relationship, P₁V₁ / T₁ = P₂V₂ / T₂. ⇒ V₂ = 620 * 300 * 320 / 300 * 640 = 310 c.c

admin:

Related Questions

  1. Which of the following statements is not correct
  2. The electronic configuration of chalcogens is
  3. Identify the molecule that has zero dipole moment
  4. Oxidation state of iron in [Fe(H₂O)₅NO]SO₄ is
  5. Pick out the stronger reducing agent among the following oxyacids of phosphorus