The friction of the air causes a vertical retardation equal to 10%

The friction of the air causes a vertical retardation equal to 10% of the acceleration due to gravity (take g=10 ms⁻²). The maximum height will be decreased by

Options

(a) 8%
(b) 9%
(c) 10%
(d) 11%

Correct Answer:

9%

Explanation:

Retardation due to friction of air = 8/10. Hence, in upward motion
Total retardation = g + (8/10) = 11g / 10
.·. H(m) = u² sin² θ / 2g
H(m)’ = u² sin² θ / 2×(11g/10) = (10/11)×(u² sin² θ / 2g) = (10/11) H(m)
.·. % decreases in H(m) = {[H(m) – H(m)’] / H(m)} × 100
= [1 – (10/11)] × 100 = 9%

admin:

Related Questions

  1. The magnetic susceptibility does not depend upon the temperature in
  2. Magnetic flux φ (in weber) linked with a closed circuit of resistance 10 Ω varies
  3. The self induced e.m.f. in a 0.1 H coil when the current in it is changing
  4. A body projected vertically from the earth reaches a height equal to earth’s radius
  5. A 220 volt and 1000 watt bulb is connected across a 110 volt mains supply.