The flux linked with a coil at any intant t is given by ?=10t² – 50t + 250

The flux linked with a coil at any intant t is given by ?=10t² – 50t + 250. The induced emf at t=3 sec is

Options

(a) 190 V
(b) -190 V
(c) -10 V
(d) 10 V

Correct Answer:

-10 V

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. At place on earth, the vertical component of earth’s magnetic field is √3 times
  2. The average power dissipated in AC circuit is 2 W. If a current flowing through
  3. A particle moving in a straight line with uniform acceleration is observed
  4. The resistance in the two arms of the meter bridge are 5Ω and RΩ, respectively
  5. A particle is executing SHM along a straight line. Its velocities at distances