The resistance of a wire is 5 ohm at 50° C and 6 ohm at 100° C. The resistance

The resistance of a wire is 5 ohm at 50° C and 6 ohm at 100° C. The resistance of the wire at 0° C will be

Options

(a) 3 ohm
(b) 2 ohm
(c) 1 ohm
(d) 4 ohm

Correct Answer:

4 ohm

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. A marble block of mass 2 kg lying on ice when given a velocity of 6 m/s is stopped
  2. The temperature of ideal gas is reduced from 927° C to 27° C. The r.m.s velocity
  3. The horizontal range and the maximum height of a projectile are equal
  4. A L-C-R circuit with L=1.00 mH, C=10μF and R=50Ω, is driven with 5 V AC voltage.
  5. A black body at a temperature of 227⁰C radiates heat at a rate of 20 cal m⁻²s⁻¹.