The distance travelled by a particle starting from rest and moving

The distance travelled by a particle starting from rest and moving with an acceleration 4/3 ms⁻², in the third second is

Options

(a) 10/3 m
(b) 19/3 m
(c) 6 m
(d) 4 m

Correct Answer:

10/3 m

Explanation:

Distance travelled in the nth second is given by tₙ = u + a/2 (2n – 1)

put u= 0, a= 4/3 ms⁻², n= 3 d= 0 + 4/ 3×2 (2 x 3 – 1) = 4/6 x 5 = 10/ 3 m

admin:

Related Questions

  1. A transistor is operated in common-emitter configuration at Vᵥ = 2 V such that a change
  2. When photons of energy hν fall on an aluminium plate (of work function E₀),
  3. A wheel is rotating at 900 rpm about its axis.When the power is cut-off it
  4. The half life of a radioactive isotope ‘X’ is 20 years. It decays to another element Y
  5. A straight conductor of length 0.4 m is moved with a speed of 7 ms⁻¹perpendicular