The diameter of the eye ball of a normal eye is about 2.5 cm. The power of the eye

The diameter of the eye ball of a normal eye is about 2.5 cm. The power of the eye lens varies from

Options

(a) 9 D to 8 D
(b) 40 D to 32 D
(c) 44 D to 40 D
(d) None of these

Correct Answer:

44 D to 40 D

Explanation:

An eye see distant objects with full relaxation.

So, [1 / (2.5 × 10⁻²)] – [1 / -∞] = 1 / f or, P = 1 / f = 1 / 2.5 × 10⁻² = 40 D

An eye see an object at 25 cm with strain [1 / (2.5 × 10⁻²)] – [1 / 2.5 × 10⁻²] = 1 / f

.·. P = 1 / f = 40 + 4 = 44 D

admin:

Related Questions

  1. An ideal coil of 10 H is connected in series with a resistance of 5Ω and a battery
  2. The ratio of minimum wavelengths of Lyman and Balmer series will be
  3. Mass and diameter of a ring is 2 kg and 1 m respectively. The moment of inertia
  4. Curie is the unit of
  5. If the velocity of an electron increases, then its de Broglie wavelength will