The binding energy of deutron is 2.2 MeV and that of ₂⁴He is 28 MeV.

The binding energy of deutron is 2.2 MeV and that of ₂⁴He is 28 MeV. If two deutrons are fused to form one ₂⁴He then the energy released is

Options

(a) 30.2 MeV
(b) 25.8 MeV
(c) 23.6 MeV
(d) 19.2 MeV

Correct Answer:

23.6 MeV

Explanation:

₁H² + ₁H² → ₂He⁴ + energy

.·. Energy released = B.E or ₂He⁴ – 2(B.E. of ₁H²)

= 28 – 2(2.2) = 28 – 4.4 = 23.6 Mev

admin:

Related Questions

  1. A bar magnet of magnetic moment M is placed at right angles to a magnetic
  2. If α (current gain) of transistor is 0.98, then what is the value of β
  3. A parallel plate condenser with a dielectric of dielectric constant K between the plates
  4. For a cubic crystal structure which one of the following relations
  5. If h is planck’s constant and λ is wavelength, h/λ has dimensions of