The acceleration of an electron in an electric field of magnitude 50 V/cm,

The acceleration of an electron in an electric field of magnitude 50 V/cm, if e/m value of the electron is 1.76×10¹¹ C/kg will be

Options

(a) 8.8×10¹⁴ m/sec²
(b) 3×10¹³ m/sec²
(c) 5.4×10¹² m/sec²
(d) Zero

Correct Answer:

8.8×10¹⁴ m/sec²

Explanation:

Acceleration = a = eE / m

⇒ a = 1.76 × 10¹¹ × 50 × 10 ¹²

⇒ a = 8.8 × 10 ¹⁴ m/ sec²

admin:

View Comments (1)

  • E=50v/cm
    =5000v/m
    e/m=1.76×10power-11
    F=ma
    F=qĒ
    ma=qĒ
    a= e/m×Ē
    =1.76×10 power11 × 5000
    =8.8×10 power 14 m/sec sq.

Related Questions

  1. A rod of weight W is supported by two parallel knife edges A and B is in equilibrium
  2. A parallel plate capacitor has 91 plates, all are identical and arranged with same
  3. In L-C-R series circuit, an alternating emf e and current i are given by the equations
  4. The de-Broglie wavelength associated with an electron accelerated by a potential
  5. On bombarding U²³⁵ by slow neutron, 200 MeV energy is released. If the power output