Radius of orbit of satellite of earth is R. Its kinetic energy is proportional to

Radius of orbit of satellite of earth is R. Its kinetic energy is proportional to

Options

(a) 1/R
(b) 1/√R
(c) R
(d) 1/R³/²

Correct Answer:

1/R

Explanation:

Kinetic energy of the satellite=1/2mv₀²
v₀=√GM/R
Now, Putting the value of v₀, We get,
Kinetic energy=1/2m(√GM/R)²
=1/2 GMm/R
Therefore, Kinetic energy is proportional to 1/R.

admin:

Related Questions

  1. In intrinsic semiconductor at room temperature number of electrons and holes are
  2. Consider a two particle system with particle having masses m₁ and m₂. If the first
  3. A wheel of mass 10 kg has a moment of inertia of 10 kgm² about its own axis
  4. If a magnetic substance is brought near the north or the south pole of a bar magnet
  5. The direction of magnetic line of force of a bar magnet is