Radius of orbit of satellite of earth is R. Its kinetic energy is proportional to

Radius of orbit of satellite of earth is R. Its kinetic energy is proportional to

Options

(a) 1/R
(b) 1/√R
(c) R
(d) 1/R³/²

Correct Answer:

1/R

Explanation:

Kinetic energy of the satellite=1/2mv₀²
v₀=√GM/R
Now, Putting the value of v₀, We get,
Kinetic energy=1/2m(√GM/R)²
=1/2 GMm/R
Therefore, Kinetic energy is proportional to 1/R.

admin:

Related Questions

  1. A conducting sphere of radius R is given a charge Q. The electric potential
  2. When we hear a sound, we can identify its source from
  3. The radioactivity of a certain material drops to 1/16 of the initial value in 2 hours.
  4. The de-broglie wavelength of an electron in 4th orbit is
  5. The photoelectric threshold frequency of a metal is ν. When light of frequency 4ν