On bombarding U²³⁵ by slow neutron, 200 MeV energy is released. If the power output

On bombarding U²³⁵ by slow neutron, 200 MeV energy is released. If the power output of atomic reactor is 1.6 MW, then the rate of fission will be

Options

(a) 8×10¹⁶/s
(b) 20×10¹⁶/s
(c) 5×10²²/s
(d) 5×10¹⁶/s

Correct Answer:

5×10¹⁶/s

Explanation:

Energy released per fission of uranium = 200 × 10⁶ × 1 × 10⁻¹⁹ J

Power output = 1.6 × 10⁶ W

Number of fission /s = 1.6 × 10⁶ / 200 × 10⁶ × 1 × 10⁻¹⁹ = 5 × 10¹⁶ /s

This is the rate of fission.

admin:

Related Questions

  1. Two bodies A and B have masses 20 Kg and 5 Kg respectively. Each one is acted
  2. When a magnet is taken towards a coil, the induced e.m.f. depends on
  3. A boy standing at top of a tower of 20 m height drops a stone
  4. A block of mass m is placed on a smooth wedge of inclination θ
  5. The necessary condition in making of a junction transistor