IF the bond energies of H – H , Br – Br and H – Br are 433 , 192 and 364 kJ mol⁻¹

IF the bond energies of H – H , Br – Br and H – Br are 433 , 192 and 364 kJ mol⁻¹ respectively, the ΔH° for the reaction
H₂(g) + Br₂(g) → 2HBr(g) is

Options

(a) -261 kJ
(b) ⁺103 kJ
(c) ⁺261 kJ
(d) -103 kJ

Correct Answer:

-103 kJ

Explanation:

H – H + Br – Br → 2H – Br,
(433) + (192) (2 x 364)
=625 =728
(Energyabsorbed) (Energy released)
Net energy released = 728 – 625 = 103 KJ. i.e. ΔH = -103 KJ.

admin:

Related Questions

  1. Siver chloride is soluble in methylamine due to the formation of
  2. From the colligative properties of solution which one is the best method for
  3. Principal quantum number of an atom is related to the
  4. Dynamite contains
  5. The total number of electrons present in all the p-orbitals of bromine is