How many coulombs are required for the oxidation of 1 mole H₂O to O₂

How many coulombs are required for the oxidation of 1 mole H₂O to O₂

Options

(a) 3.86 x 10⁵ C
(b) 1.93 x 10⁵ C
(c) 4.825 x 10⁴ C
(d) 9.65 x 10⁴ C

Correct Answer:

1.93 x 10⁵ C

Explanation:

H₂O → H₂ + 1/2 O₂ mole. No. of electrons involved = 2 mole = 2 × 6.023 × 10²³. 1 mole of electronic charge = 96500 C. ⇒ 2 mole of electronic charge = 2 × 96500. = 1.93 × 10⁵ C.

admin:

Related Questions

  1. Equal volumes of methanoic acid and sodium hydroxide are mixed, if x is the heat
  2. Which of the following compounds can exist in optically active form
  3. In a closed insulated container a liquid is stirred with a paddle to increase
  4. The pair of compounds that can exist together is
  5. Atoms in a P₄ molecule of white phosphorus are arranged regularly in the follow