For the normal eye, the cornea of eye provides a converging power of 40D

For the normal eye, the cornea of eye provides a converging power of 40D and the least converging power of the eye lens behind the cornea is 20D. Using this information, the distance between the retina and the eye lens of the eye can be estimated to be:

Options

(a) 2.5 cm
(b) 1.67 cm
(c) 1.5 cm
(d) 5 cm

Correct Answer:

2.5 cm

Explanation:

1/f = 1/v – 1/u
= 1/ 1 / 40 = 1/u
u = 1/40 m = 2.5 m

admin:

Related Questions

  1. How much work is required to carry a 6 μC charge from the negative terminal
  2. When alpha particles captures and electron, then it becomes a
  3. The drive shaft of an automobile rotates at 3600 rpm and transmits 80 HP
  4. If Q, E and W denote respectively the heat added, change in internal energy
  5. A block of mass 4 kg is kept on a rough horizontal surface.The coefficient of static