For a satellite moving in an orbit around the earth, the ratio of kinetic

For a satellite moving in an orbit around the earth, the ratio of kinetic energy to potential energy is

Options

(a) (1/2)
(b) 1/√2
(c) 2
(d) √2

Correct Answer:

(1/2)

Explanation:

-GMm/R² + mω²R = 0
GMm/R² = mω²R
Kinetic Energy = 1/2Iω²
KE= 1/2mR²ω² = GMm/2R
Potential energy = -GMm/R
Therefore, Kinetic energy = |Potential energy|/2
Kinetic energy/|Potential energy| = 1/2.

admin:

Related Questions

  1. A metal conductor of length 1m rotates vertically about one of its ends at angular
  2. The energy released in the fission of 1 kg of ₉₂U²³⁵ is (energy per fission = 200 MeV)
  3. Time period of oscillation of a magnet is 2 sec. When it is remagnetised
  4. A small part of the rim of a fly wheel breaks off while it is rotating at a constant
  5. When ultraviolet rays are incident on metal plate, then photoelectric effect