An organic compound containing C, H and O gave the following analysis

An organic compound containing C, H and O gave the following analysis:
C=40%; H=6.66%; Its empirical formula would be

Options

(a) C₃H₆O
(b) CHO
(c) CH₂O
(d) CH₄O

Correct Answer:

CH₂O

Explanation:

At wt of C = 12
Rel Number for C = 40/12 = 3.22
Ratio for C = 3.66/3.33 = 1
At wt of H = 1
Rel Number for H = 6.66/1 = 6.66
Ratio for H = 6.66/3.33 = 2
At wt of O = 16
% of O = 100 – (40+6.66) = 53.34%
Rel Number for O = 53.34/16 = 3.33
Ratio for O = 3.33/3.33 = 1
Hence empirical formula is CH₂O

admin:

Related Questions

  1. On the extraction of iron, the slag produced is
  2. The number of significant figures for the three numbers 161 cm, 0.161 cm
  3. Which of the following statements is correct
  4. Aspirin is a acetylated product is
  5. The precipitation occurs if ionic product is