An isolated sphere has a capacitance of 50pF. What would be the radius of the sphere?

An isolated sphere has a capacitance of 50pF. What would be the radius of the sphere?

Options

(a) 90cm
(b) 45cm
(c) 11.50cm
(d) 5.75cm

Correct Answer:

45cm

Explanation:

As potential of spherical charge (Q) having radius r is given by V = (1 / 4πε₀) (Q / r)

Also, capacitance, C = Q / V = Q / { (1 / 4πε₀) (Q / r)} C = 4πε₀r

If C = 50 × 10⁻¹² F, then

Radius of the sphere r = 50 × 10⁻¹² / 4πε₀

= 50 × 10⁻¹² × 9 × 10⁹

= 50 × 9 × 10⁻³

= 450 × 10⁻³ m

= 0.450 m = 45 cm

admin:

View Comments (1)

  • As Capacitance of Isolated sphere =4π€R
    Given,
    C=50picofarad
    Then,
    50×10(power -12)= 1/9×10(power9)×R
    R=0.45m or 45cm....

Related Questions

  1. The interferance pattern is obtained with two coherent light sources of intensity
  2. The ratio of radii of planets A and B is K₁ and ratio of accelerations
  3. A metal conductor of length 1m rotates vertically about one of its ends at angular
  4. Moment of inertia of a uniform circular disc about a diameter is I. Its moment
  5. Which of the following is the function of the step-up transformer?