An electric dipole of moment p is lying along a uniform electric field E. The work

An electric dipole of moment p is lying along a uniform electric field E. The work done in rotating the dipole by 90° is

Options

(a) pE
(b) √2 pE
(c) pE / 2
(d) 2pE

Correct Answer:

pE

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

View Comments (1)

  • As Work done =∆U
    ∆pE=U(final) -U(intial)
    As U=-PECOSθ
    Ui=-PECOS0°=-PE
    Uf=-pECOS90°=0 As cos90=0
    So workdone =Uf -Ui
    Workdone=0-(-PE)
    Workdone=PE

Related Questions

  1. X-ray beam can be deflected by
  2. A charged particle enters a uniform magnetic field with a certain speed at right angles
  3. Fusion reaction takes place at high temperature because
  4. A parallel beam of light of wavelength λ is incident normally on a narrow slit
  5. A focal length of a lens is 10 cm. What is power of a lens in dioptre?