An alternating electric field, of frequency v, is applied across the dees (radius = R)

An alternating electric field, of frequency v, is applied across the dees (radius = R) of a cyclotron that is being used to accelerate protons (mass = m). The operating magnetic field (B) used in the cyclotron and the kinetic energy (K) of the proton beam, produced by it, are given by:

Options

(a) B = mv / e and K = 2m π²v²R²
(b) B = 2πmv / e and K = m² πvR²
(c) B = 2πmv / e and K = 2m π²v²R²
(d) B = mv / e and K = m² πvR²

Correct Answer:

B = 2πmv / e and K = 2m π²v²R²

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. If the binding energy of the electron in a hydrogen atom is 13.6 eV, the energy
  2. “On flowing current in a conducting wire the magnetic field is produced around it”.
  3. A body takes 5 minute for cooling from 50⁰C to 40⁰C. Its temperature
  4. P-type semiconductors are made by adding impurity element
  5. Van der waals,equation of state is(p+a/v²)(V-b)=nRT. The dimensions of a and b