A wire of resistance 4 ohm is stretched to twice its original length.

A wire of resistance 4 ohm is stretched to twice its original length. The resistance of stretched wire would be

Options

(a) 4Ω
(b) 8Ω
(c) 16Ω
(d) 2Ω

Correct Answer:

16Ω

Explanation:

Resistance R = ρℓ / A

ℓ’ = 2 ℓ ⇒ A’ = A / 2

R’ = ρ [2 ℓ / (A / 2)] = 4R = 4 × 4Ω = 16Ω

admin:

Related Questions

  1. When we hear a sound, we can identify its source from
  2. A bubble is rising from bottom of a lake. The volume of bubble becomes
  3. The de-Broglie wavelength of an electron in the first Bohr orbit is
  4. An electron revolves in a circle at the rate of 10¹⁹ rounds per second.
  5. A compass needle which is allowed to move in a horizontal plane