A wheel has angular acceleration of 3.0 rad/sec² and an initial angular speed

A wheel has angular acceleration of 3.0 rad/sec² and an initial angular speed of 2.00 rad/sec. In a time of 2 sec it has rotated through an angle (in radian) of

Options

(a) 10
(b) 2
(c) 4
(d) 6

Correct Answer:

10

Explanation:

Given: Angular acceleration, α = 3 rad/sec², Initial angular velocity ωᵢ = 2 rad/sec, Time t = 2 sec

Using, θ = ωᵢt + (1/2) αt²

.·. θ = 2 x 2 + (1/2) x 3 x 4 = 4 + 6 = 10 radian

admin:

Related Questions

  1. Which of the following particles will have minimum frequency of revolution
  2. A 1Ω resistance in series with an ammeter is balanced by 75 cm of potentiometer wire
  3. Two cities are 150 km apart. Electric power is sent from one city to another city
  4. From a disc of radius R, a concentric circular portion of radius r is cut-out so
  5. The surface tension of a liquid is 5 newton per metre. If a film