A wheel has angular acceleration of 3.0 rad/sec² and an initial angular speed

A wheel has angular acceleration of 3.0 rad/sec² and an initial angular speed of 2.00 rad/sec. In a time of 2 sec it has rotated through an angle (in radian) of

Options

(a) 10
(b) 2
(c) 4
(d) 6

Correct Answer:

10

Explanation:

Given: Angular acceleration, α = 3 rad/sec², Initial angular velocity ωᵢ = 2 rad/sec, Time t = 2 sec

Using, θ = ωᵢt + (1/2) αt²

.·. θ = 2 x 2 + (1/2) x 3 x 4 = 4 + 6 = 10 radian

admin:

Related Questions

  1. Two identical cells of the same e.m.f. and same internal resistance
  2. The magnifying power of a telescope is 9. When it is adjusted for parallel rays
  3. The potential differences across the resistance, capacitance and inductance
  4. At place on earth, the vertical component of earth’s magnetic field is √3 times
  5. The unit of surface tension is