A wheel has angular acceleration of 3.0 rad/sec² and an initial angular speed of 2.00

A wheel has angular acceleration of 3.0 rad/sec² and an initial angular speed of 2.00 rad/sec. In a time of 2 sec it has rotated through an angle (in radian) of

Options

(a) 10
(b) 12
(c) 4
(d) 6

Correct Answer:

10

Explanation:

Since, θ = ?¬ツタt + 1/2 αt²
Where, α is angular acceleration, ?¬ツタ is the initial angular speed. t = 2s
θ = 2 x 2 + 1/2 x 3(2)² = 4 + 6 = 10 rad

admin:

Related Questions

  1. The velocity of sound is V, in air. If the density of air is increased to four times
  2. The vector sum of two forces is perpendicular to their vector difference. In that case,
  3. If the value of potential in an A.C circuit is 10 V, the peak value of potential is
  4. Shear modulus is zero for
  5. The mass of a ⁷₃ Li nucleus is 0.042 u less than the sum of the masses of all its nucleons