A thermocouple of negligible resistance produces an e.m.f. of 40 µV/⁰C in the linear range

A thermocouple of negligible resistance produces an e.m.f. of 40 µV/⁰C in the linear range of temperature. A galvanometer of resistance 10 ohm whose sensitivity is 1 µA/div, is employed with the thermocouple. The smallest value of temperature difference that can be detected by the system will be

Options

(a) 0.5⁰C
(b) 1⁰C
(c) 0.1⁰C
(d) 0.25⁰C

Correct Answer:

0.25⁰C

Explanation:

I division = 1µA
Current for 1⁰C = 40µV / 10 = 4µA
1µA = 1/4 ⁰C = 0.25⁰C

admin:

Related Questions

  1. One way in which the operation of a n-p-n transistor differs from that of a p-n-p
  2. The phase difference between the flux linked with a coil rotating in a uniform
  3. The electric field associated with an e.m. wave in vacuum is given by
  4. A metal plate weighing 750g is to be electroplated with 0.05% of its weight of silver.
  5. In forward biasing of the p-n junction