A steady current of 1.5 amp flows through a copper voltmeter for 10 minutes

A steady current of 1.5 amp flows through a copper voltmeter for 10 minutes. If the electrochemical equivalent of copper is 30 x 10⁻⁵ g coulomb⁻¹, the mass of copper deposited on the electrode will be

Options

(a) 0.50 g
(b) 0.67 g
(c) 0.27 g
(d) 0.40 g

Correct Answer:

0.27 g

Explanation:

We have, m = ZIt where, Z is thr electrochemical equivalent of copper.
m = 30 x 10⁻⁵ x 1.5 x 10 x 60
= 0.27 gm.

admin:

Related Questions

  1. In a potentiometer experiment two cells of e.m.f. E₁ and E₂ are used in series
  2. Two identical thin plano-convex glass lenses (refractive index 1.5) each having
  3. Two satellites of earth, S₁ and S₂ are moving in the same orbit. The mass of S₁
  4. A disc of mass 100 g is kept floating horizontally in air by firing bullets
  5. Vectors A⃗, B⃗ and C⃗ are such that A⃗ . B⃗ = 0 and A⃗ . C⃗ = 0 Then the vector parallel