A source and an observer approach each other with same velocity 50 m/s. If the frequency

A source and an observer approach each other with same velocity 50 m/s. If the frequency is 435 s⁻¹, then the real frequency is (Velocity of sound=332 m/s)

Options

(a) 320 s⁻¹
(b) 360 s⁻¹
(c) 390 s⁻¹
(d) 420 s⁻¹

Correct Answer:

320 s⁻¹

Explanation:

Both the source and the observer are approaching each other with the same velocity. v = 332 m/s v(o) = v(s) = 50 m/s Therefore, n’ = n.[v + v(o)] / [v – v(s)] 435 = n.[(332 + 50) / (332 – 50)] = (n × 382) / 282 n = (435 × 282) / 382 ≈ 321 ≈ 320 s⁻¹

admin:

View Comments (2)

  • When source is moving towards stationary object
    F'=(v/v-vs)f
    When source is stationary and observer is moving
    F'=(v+v0/v)f
    When both are moving towards each other
    F'=(v+v0/v-vs)f
    435=(330+50/330-50)f
    435=(380/280)f
    f=435×280/380
    f=435×14/19
    f=320.52
    f=320s

  • When source is moving towards stationary object
    F'=(v/v-vs)f
    When source is stationary and observer is moving
    F'=(v+v0/v)f
    When both are moving towards each other
    f=(v+vo/v-vs)f
    435=(330+50/330-50)f
    435=(380/280)f
    f=435×280/380
    f=435×14/19
    f=320.52
    f=320s

Related Questions

  1. An object moving with a speed of 6.25 m/s, is deaccelerated at a rate given by
  2. The half life of radium is about 1600 year. Of 100 gram of radium existing now
  3. The half-life of a radioactive substance is 30 min. The time (in minutes) taken
  4. In the spectrum of hydrogen, the ratio of the longest wavelength in the Lyman series
  5. The process of adding impurities to the pure semiconductor is called