A radioactive substance decays to 1/16th of its initial activity in 40 days.

A radioactive substance decays to 1/16th of its initial activity in 40 days. The half-life of the radioactive substance expressed in days is

Options

(a) 2.5
(b) 5
(c) 10
(d) 20

Correct Answer:

10

Explanation:

N/N₀ = (1/2)ⁿ

(1/16) = (1/2)ⁿ

n = 4

Half life = t / n = 40 / 4 = 10 day

admin:

Related Questions

  1. The voltage gain of an amplifier with 9% negative feedback is 10.
  2. A force of 10 newton acts on a body of mass 20 kg for 10 seconds. Change in its momentum
  3. When a metallic surface is illuminated with radiation of wavelength λ,
  4. A car of mass m is moving on a level circular track of radius R
  5. The drift velocity of free electrons in a conductor is v, when a current