A particle moves from position r₁ = 3i + 2j -6k to position r₂ = 14i + 13 j+ 9 k

A particle moves from position r₁ = 3i + 2j -6k to position r₂ = 14i + 13 j+ 9 k under the action of force (4 i + j + 3k)N. The work done will be

Options

(a) 100 J
(b) 50 J
(c) 200 J
(d) 75 J

Correct Answer:

100 J

Explanation:

No explanation available. Be the first to write the explanation for this question by commenting below.

admin:

Related Questions

  1. The e.m.f. of a battery is 2 V and its internal resistance is 0.5 Ω. The maximum
  2. A silver wire of radius 0.1 cm carries a current of 2A. If the charge density in silver
  3. In Young’s double slit experiment, the fringe width is 1×10⁻⁴ m, if the distance
  4. A charge of 100 μC has a potential at a distance of 9 m is
  5. A particle is moving with a uniform velocity along a straight line path