A particle covers half of its total distance with speed v1 and the rest half distance

A particle covers half of its total distance with speed v1 and the rest half distance with speed v2. Its average speed during the complete journey is

Options

(a) (v1v2)/(v1+v2)
(b) (2v1v2)/(v1+v2)
(c) (2v1²v2²)/(v1²+v2²)
(d) (v1+v2)/2

Correct Answer:

(2v1v2)/(v1+v2)

Explanation:

Let the tot. distance covered by the particles be 2s. Then
vₐᵥ = 2 s / (s/ v₁ + s/ v₂) = 2 v₁v₂ / v₁ + v₂

admin:

Related Questions

  1. In a capillary tube water raises by 1.2 mm. The height of water that will rise
  2. A particle moves from position r₁ = 3i + 2j -6k to position r₂ = 14i + 13 j+ 9 k
  3. A ball of mass 2 kg and another of mass 4 kg are dropped together from
  4. A road of width 20 m forms an arc of radius 15 m,its outer edge is 2m higher than
  5. The frequency of an alternating voltage is 50 cycles per second and its amplitude