A p-n photodiode is fabricated from a semiconductor with a band gap of 2.5 eV.

A p-n photodiode is fabricated from a semiconductor with a band gap of 2.5 eV. It can be detect a signal of wavelength

Options

(a) 4000 nm
(b) 6000 nm
(c) 4000Å
(d) 6000Å

Correct Answer:

4000Å

Explanation:

λₘₐₓ = hc / E
= 6.6 x 10⁻³⁴ x 3 x 10⁸ / 2.5 x 1.6 x 10⁻¹⁹ = 5000Å
The wavelength detected by photodiode should be less than λₘₐₓ. Hence it can detect a signal of wavelength 4000Å.

admin:

Related Questions

  1. If temperature of gas increases from 27°C to 927°C, the kinetic energy will be
  2. The nuclei of which one of the following pairs of nuclei are isotones?
  3. If X=3YZ², find dimensions of Y if X and Z are the dimensions of capacity
  4. The component of vector A=2i+3j along the vector i+j is
  5. The speed of an electron having a wavelength of 10⁻¹⁰ m is