A p-n photodiode is made of a material with a band gap of 2.0 eV

A p-n photodiode is made of a material with a band gap of 2.0 eV. The minimum frequency of the radiation that can be absorbed by the material is nearly

Options

(a) 10 x 10¹⁴ Hz
(b) 5 x 10¹⁴ Hz
(c) 1 x 10¹⁴ Hz
(d) 20 x 10¹⁴ Hz

Correct Answer:

5 x 10¹⁴ Hz

Explanation:

Eₑ = 2.0 eV = 2 x 1.6 x 10⁻¹⁹ J
Eₑ = hv v = Eₑ/h = 2 x 1.6 x 10⁻¹⁹ J / 6.62 x 10⁻³⁴ Js
= 0.4833 x 10¹⁵ s⁻¹ = 4.833 x 10¹⁴ Hz
app. 5 x 10¹⁴ Hz

admin:

Related Questions

  1. A polarised light of intensity I₀ is passed through another polariser whose pass axis
  2. The kinetic energy of an electron in the first excited state is
  3. A charge of 100 μC has a potential at a distance of 9 m is
  4. A and B are two metals with threshold frequencies 1.8 x 10¹⁴ Hz and 2.2 x 10¹⁴ Hz.
  5. A astronomical telescope has objective and eye-piece of focal lengths