A missile is fired for maximum range with an initial velocity of 20 m/s

A missile is fired for maximum range with an initial velocity of 20 m/s. If g = 10 m/s², the range of the missile is

Options

(a) 40 m
(b) 50 m
(c) 60 m
(d) 20 m

Correct Answer:

40 m

Explanation:

For maximum range, the angle of projection, θ = 45°.
R = u² sin 2θ / g
(20)² sin ( 2 x 45°) / 10
400 x 1 / 10 = 40 m.

admin:

Related Questions

  1. At 0⁰C, 15 gm of ice melts to form water at 0⁰C. The change in entropy is
  2. The unit of specific conductivity is
  3. A body starts from rest, what is the ratio of the distance travelled by the body
  4. The number of significant figures in 0.06900
  5. An ideal coil of 10 H is connected in series with a resistance of 5Ω and a battery