A marble block of mass 2 kg lying on ice when given a velocity of 6 m/s is stopped

A marble block of mass 2 kg lying on ice when given a velocity of 6 m/s is stopped by friction in 10 sec. Then the coefficient of friction is

Options

(a) 0.01
(b) 0.02
(c) 0.03
(d) 0.06

Correct Answer:

0.06

Explanation:

From equation of motion, v = u – at

⇒ o = u – μgt

⇒ μ = u/gt

= 6/(10×10)

= 0.06

admin:

Related Questions

  1. A 10 micro farad capacitor is charged to 500 V and then its plates are joined
  2. A point performs simple harmonic oscillation of period T and the equation of motion
  3. An aicraft executes a horizontal loop of radius 1 km with a speed of 900 kmh⁻¹
  4. The equations of motion of a projectile are given by x=36 t metre and 2y=96t-9.8t²
  5. An inclined plane of length 5.60m making an angle of 45⁰ with the horizontal is placed