A long solenoid has 500 turns. When a current of 2 ampere is passed through it

A long solenoid has 500 turns. When a current of 2 ampere is passed through it, the resulting magnetic flux linked with each turn of the solenoid is 4×10⁻³ Wb. The self-inductance of the solenoid is

Options

(a) 1.0 henry
(b) 4.0 henry
(c) 2.5 henry
(d) 2.0 henry

Correct Answer:

1.0 henry

Explanation:

Total no. of turns in the solenoid,
N = 500 Currrent, I = 2A.
magnetic flux linked with each turn = 4 x 10⁻³ Wb
As, ? = LI or N ? = LI ⇒ L = N? / I
= 500 x 4 x 10⁻³ / 2 henry = 1 H

admin:

Related Questions

  1. A body undergoes no change in volume. Poisson’s ratio is
  2. A body of mass 120 kg and density 600 kg/m³ floats in water.
  3. In the given (V – T) diagram, what is the relation between pressure P₁ and P₂?
  4. The magnetic moment of a diamagnetic atom is
  5. Two metal spheres of radii 0.01m and 0.02m are given a charge of 15mC and 45mC