A gas has a vapour density 11.2.The volume occupied by 1 g of gas at NTP is

A gas has a vapour density 11.2.The volume occupied by 1 g of gas at NTP is

Options

(a) 1 litre
(b) 11.2 litre
(c) 22.4 litre
(d) unpredictable

Correct Answer:

1 litre

Explanation:

Given, vapour density = 11.2. Therefore Molecular weight = 2 x 11.2 = 22.4. Now, ·.· at NTP 22.4 g of gas occupies = 22.4 litres. .·. At NTP 1 g gas occupies = 22.4 / 22.4 = 1 litre.

admin:

Related Questions

  1. DDT is prepared by reacting chlorobenzen with
  2. The shape of benzene is
  3. Best method to form aromatic iodide is
  4. Solubility of MX₂ – type electrolytes is 0.5 ˣ 10⁻⁴ mol/L.,
  5. An organic compound contains 40%C, 6.66% H and rest oxygen .its vapour density